انجمن گفتگوی رباتیک ناج
معیار های خرید موتور برق - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن گفتگوی رباتیک ناج (http://forum.najrobotics.com)
+-- انجمن: مکاترونیک - Mechatronics (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: مکانیک و ساخت وتولید - Mechanics &Manufacturing and Production (/forumdisplay.php?fid=2)
+--- موضوع: معیار های خرید موتور برق (/showthread.php?tid=103147)معیار های خرید موتور برق - f.soltanpoor - 02-18-2018 12:57 PM

به دستگاهی که تولید برق میکند، مولد برق میتواند نیروی مورد نیاز خود را از طریق آب،باد،خورشیدو موتورهایی که با سوخت فسیلی کار میکند،تهیه کنند.پس مولدی که نیروی خود را برای تولید برق از یک‌ موتور تهیه میکند موتور برق می گویند،انواع موتور برق را از نوع سوخت مصرفی انها میتوان تشخیص داد که عبارتند از
۱) موتور برق بنزینی(gasoline generator)
۲) موتور برق دیزلی (diesel generator)
۳) موتور برق گاز شهری (cng generator)
۴) موتور برق گاز مایع(Lpg generator)
تمامی موارد ذکر شده نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل میکنند و هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده که با دانش و‌ارزیابی قبلی باید سعی به خرید انها کرد خوشبختانه آریان صنعت طرز استفاده تمامی محصولات خود را در قالب یک ‌CD آموزشی به دست مشتریان عزیز میرساند،
توان موتور برق
موتور برق ها را با معیار اندازه گیری KW و KVA اندازه گیری می‌کنند، برای مثال موتور برق ۶ کیلووات میتواند یک الکترو‌موتور ۳ کیلووات را روشن کند این تفاوت به دلیل احتساب امپر و استارت اولیه دستگاه است که پس از چند ثانیه به حالت اولیه برمیگردد.
[تصویر:  open_10_10_16-1280x640.png]
دیزل ژنراتور(diesel generator) مولد برق دیزلی
مولد برق یا تولید کننده برقی که نیروی مورد نیاز خود را از طریق موتور دیزلی تهیه میکند ( دیزل = مولد ) دیزل ژنراتور میگویند.دیزل ژنراتور ها امروزه در حال پیشرفت روز افزون هستند به از این رو‌ که در سالهای اخیر انقلابی در صنعت الکترونیکی در جهان رخ داده و‌فقط تقسیم بندی دیزل ژنراتورها در موتور و ژنراتور بخش نمیشود تعریف بیشتری راجع به تابلو برق و‌انواع آن، گیت، AVR،انواع رگلاتور، و سایر اجزای ژنراتور و‌سیستم پاشش سوخت واحتراق به گوشتان میرسد.
قدرت دیزل ژنراتور ها از ۳kva تا ۲۶۰۰kva در حال حاضر در بازار موجود است‌و‌بنا به نیاز مشتریان در هر صنعت و‌نیازی که هستند دیزل ژنراتوری مخصوص نیاز انها ساخت و‌تهیه میشود.
اما شما از قبل باید علم به خرید کافی داشته باشید تا پول زیادی که بابت دیزل ژتراتور میپردازید به هدر نرود.حال اینکه چگونه میتوانید از برق مورد نیاز خود اطلاع داشته باشید توضیح مختصری میدهیم.
شما میتوانید با محاسبه کلی از kw و ampere از برق مورد نیاز خود مطلع شوید به این شکل که اگر برای مثال پمپ آبی دارید که ۲ kw است برای استارت اوله نیاز به ۴ kw برق داردیعنی ۲ برابر.
چند نکته جالب در هنگام خرید که مشتریان باید به آن واقف باشند را توضیح میدهیم، اما اجازه دهید قبل از آن به شما بند های engine (موتور) و ژنراتور با آلترناتور معرفی کنیم.
ENGINE
کاترپیلار-کامینز-هادس-ولوو-پرکینز-درمن-لوول
Generator
استامفورد-مارکون-مکالته-هادس-لینز-استامفورد پاور
حالا به این نکته توجه کنیداگر شما برای مثال دیزل ژنراتور با موتور HADS .هادس میخواهید خریداری کنید باید از قیمت برند ژنراتور ، کوپله ، تابلو و نوع تابلوی آن مطلع باشید و قیمت هر برندی را جداگانه بدانید.


خرید موتور برق - f.soltanpoor - 02-25-2018 10:40 AM

موتور برق تولید کننده برق یا همان مولد برق است که با استفاده از نیروی گشتاوری با هر سوخت یا منبع انرژی تولید برق توسط ژنراتور و‌ تبدیل نیروی مغناطیسی به اکتریسیته انجام میدهد این ساده شده یک. فرایند طولانی با سرعت بالا است. در این مقاله نکاتی که هنگام خرید موتور برق باید به آن توجه شود، شرح داده می شود.
موتور برق بنزینی چیست؟
موتور برق بنزینی دستگاهی است که در آن ژنراتور نیروی مورد نیاز خود را از طریق موتوری که سوخت بنزین‌ استفاده میکند.
مشخصات موتور بنزینی و موتور برق
امروزه موتور یا engine موتور برق ها با سیستم OHV ساخته میشوند که مزایای زیادی دارد که بارز ترین آن ها سریع تر روشن شدن،ثابت بودن توان در دور بالا،باقی ماندن روغن روی پیستون و‌سیلندر و اسیب ندیدن و ۴ زمانه بودن. به موتور توسط استارت و‌ هندل شک وارد میشود و با یک کاربراتور اکسیژن را با بنزین مخلوط کرده و وارد موتور میکند و توسط شمع و‌ جرقه موتور تا دور ۳۶۰۰دور میرسد.
ژنراتور موتور برق بنزینی چیست ؟
ژنراتور باید سیم پیچی ۱۰۰‎٪ مس داشته باشد HADS, توانایی تامین برقی ثابت در فشار بالا و دارای سیستم AVR (البته سیستم automatic AVR در موتور برق های HADS به کار رفته شده) ژنراتور هایی که توسط موتور برق بنزینی کار میکنند باد ۳۰۰۰ دور باشد دارای ساختار آن زد خورندگی و AU در اوج فشار باشد.
کدام مکانها برای موتور برق بنزینی مناسب تر است؟
موتور برق بنزینی به دلیل اینکه بنزین در همه جا موجود است و دارای صدای کم و صحولت در روشن شدن و وزن خیلی کم نسبت به نمونه های دیگر بهترین گزینه برای منازل و ادارات است، همچنین برای مصارف جوشکاری تا ۲۵۰ آمپر ، چکش تخریب از ۱٫۵ kw تا ۳ کیلووات (موتور برق HADS 8000) و‌مصارفی از این قبیل.
چگونه بفهمیم کدام موتور برق با کیفیت است؟
کاری به هیچ برندی نداریم اما قیمت کم ما بدیل سهولت در خرید و‌جلب رضایت مشتری است و چون معتقدیم فروش بالا،کیفیت بالا، قیمت مناسب، خدمات، گارانتی، وارانتی،cd آموزشی و… شرایطی هستند که آریان صنعت در اختیار مشتریان قرار داده و‌ مقایسه هم به عهده خود مشتریان عزیزمان است.
موتور برق دیزلی چیست؟
موتوربرق دیزلی diesel generator مولد برقی یا ژنراتوری است که با استفاده از یک موتور دیزلی با سوخت گازوئیل و‌نیروی گشتاوری و‌تبدیل انرژی مغناطیسی به الکتریسیته کار میکند.
مشخصات دیزل ژنراتور چیست؟
استفاده از گازوئیل.(hads از موتور دیزلی ۴زمانه که دارای نیروی پایدار در اوج فشار است بهره گرفته)برای هر سیلندر ۱الی ۱.۹ لیتر گازوئیل استفاده میشود، توسط هندل و استارت روشن شده و سوخت و هوا داخل موتور فشرده میشد و شروع بع کار میکند،عمدتا ۱۵۰۰ درو هستند اما در نمونه های کوچک ۲۴۰۰ دور دارد، نسبت به موتور برق بنزینی عمر بیشتر،صدای بیشتر، وزن بیشتر،مصرف سوخت کمتر ، توان بالاتر ، نمونه های خیلی پیشرفته تر ((( در رنج های بالای۱۰کیلوولت)))
ژنراتور موتور برق دیزلی
سیم پیچی ۱۰۰‎٪ مس. دارای AVR. زد خردندگی، جریان برق خالص،ولتاژ ثابت در فشار بالا مریت هایی است که ژنراتور موتور برق دیزلی باید داشته باشد( HADS گارانتی میکند دارای این مزایا است. )
مصارف موتور برق دیزلی
موتور برق دیزل به دلیل مصرف کمتر سوخت توان بالای موتور، استحلاک کمتر ، دور کمتر،وزن بالا ، نومنه های بزرگ تا توان ۲۶۰۰کیلووات سه فازبه طور کلی صنعتی و‌مورد استفاده برای کارگاه ،کارخانه ها،مجتمع های مسکونی،معادن و‌غیره استفاده زیادی دارد.
چگونه باید دیزل ژنراتور خوب را تشخیص داد؟
اگر همکار هستید حتما درخواست وارانتی کنید اگر مشتری هستید از مراکز معتبر خریداری کنید چون باید، لوازم بعضی دیزل ژنراتور ها در توان ۳ الی ۱۰ کیلووات در بازار موجود نیست و‌خیلی ضرر به جیب شما میزند، نکاتی که باید توجه داشته باشید. انژکتور با کیفیت ، پیچ هواگیری قابل دسترس، موتور ۴ زمانه (HADS)ژنراتور ۱۰۰‎٪ مس ، سوکت ۳۰ آمپر، AVR،چرخ بزرگ بادی و‌ دسته.
محاسبه نیروی مورد نیاز
جهت خرید موتور برق ، ابتدا سعی کنید فهرست دقیقی از نیاز خود را تهیه کنید،که بدانید موتور برق برای تهیه چه مقدار برق توان دارد،روی دستگاهی که میخواهید روشن کنید نوشته آمپر،ولتاژ،وات (همان کیلووات)و‌نشانگر مصرف دستگاه است،
فرمول محاسبه نیاز دستگاه : آمپر*ولت=وات
توجه :
اگر دستگاه شما الکترو‌موتور دارد برای مثال پمپ،کفکش،فرز،دریل،چکش تخریب،کولر گازی و آبی،بالابر و … نیاز قدرت مورد نظرتان دوبرابر است و‌له مدت ۲الی ۴ ثانیه به توان ۲ برابر به دلیل وجود آمپر اولیه نیاز دارد.
نکته ی مهم
موتور برق بنزینی ۳ کیلووات موتور ۷اسب ۲۱۲ سی سی دارد.
موتوربرق بنزینی۷.۵ کیلووات موتور ۴۲۰ سی سی دارد.
موتور برق بنزینی۸ کیلووات موتپر ۴۵۰ سی سی .
اینکه روی موتور برق نوشته شده XXX8500 نشانگر این نیست که ۸.۵ کیلووات برق میدهد.
مقایسه موتور برق بنزینی و‌ دیزلی
Diesel generator (1دیزل ژنراتور
۲) صدای زیاد
۳) مصرف کمتر و‌سوخت ارزانتر
۴) استحلاک کمتر
۵) مدت زمان کار بیشتر
۶) وزن زیاد
۷) روشن شدن سخت تر در هوای سرد
۸) موتور مستحکم تر
۹) قیمت بیشتر
۱۰) هزینه تعمیر بالا
۱۱) حجم بیشتر
Gasoline generator (12موتور برق بنزینی
۱۳) صدای کم
۱۴) سوخت گران و مصرف بیشتر
۱۵) ساعت کار کمتر
۱۶) وزن سبک و جابه جایی آسان
۱۷) حجم کمتر
۱۸) روشن شدن خیلی راحت در هوای سرد
۱۹) هزینه تعمیر ارزانتر
چند نکته راجع به نگهداری موتور برق
تا اینجا راجع به خرید موتور برق صحبت شد اما بخش مهم دیگر نگهداری است. توصیه های این بخش آرامش خاطر به شما برای زمانی که نیاز به برق دارید میدهد پس با دقت بخوانید.
اولین نکته، سوخت موتور باید حتما سوخت تازه باشه، اکر سوخت مانده باشه باعث‌ میشه موتور خیلی سخت روشن بشه یا درست کار نکنه و به اصطلاح ریپ‌ بزنه و حتی اصلا کار نکنه (اگر دیدید مجبورید که سوخت مدت زیادی داخل باک بمونه از تثبیت کننده استفاده کنید که سوخت را تا ۶ماه قابل استفاده نگه میداره)و‌باعث میشه نیازی به خشک‌کردن باک بعد از اتمام سوخت نداشته باشید.
نکته بعد اینه که موتور برق HADS یا برندهای اورجینال دیگر خاموش کن کمبود روغن داره و‌اگه روغن کم باشه برای جلوگیری از شاتون زدن دستگاه خاموش‌ میشه یا اصلا روشن نمیشه پس (همیشه و‌هرروز روغن را چک‌کنید)که نه مشکلی برای تولید برق خالص پیش بیاد و نه برای موتور، وقتی روغن میریزید داخل دستگاه حتما به نشانگر گژ توجه کنید( برای اولین بار که موتور برق را روشن میکنید کمی روغن دارد ((اما باید روغن بریزید و‌چک‌کنید چون خرابی به بار میاورد )) مهم، همچنین برای اولین بار که دستگاه را روشن میکنید پس از ۳ ساعت کاری روغن را حتما عوض‌کنید.
در مرحله بعد پس از ۸۰ ساعت کار روغن را تعویض کنید.
( محصولات ما CD آموزشی داره حتما پس از خرید آن را با دقت تماشا کنید)که گفتیم به چه نوع روغنی نیاز داره.
نکته مهم
اینکه اکر قراره مثلا بیشتر از ۱۰ روز دیگر از دستگاه استفاده نکنید، شیر بنزین را ببنید و‌دستگاه را روشن کنید تا موتور خشک شه و‌عمر دستگاه پایین نیاد.
موتور برق HADS هادس نیاز به تمرین داره ماهی یکبار روشن کنید و‌۲۰ دقیقه بذارید تا کار کنه، چون هم رطوبت موتور از بین میرود،هم موتور روان می شود و هم باتری شارژ می شود.
اکر مصرف نکردن شما از موتپر برق به ۲ماه رسید از دستگاه بار بگیرید. آخرین نکته هر هفته فیلتر را چک کنید اگر نیاز به تعویض داشت انجام دهید و و اگر کثیف بود آن را با آب و صابون بشویید و بزارید خشک بشه و روغن بزنید و‌ببندید،موتور برق هادس داخل یثباک صافی داره آن را چک کنید هر بار که سوخت گیری انجام میشه تمیز کنید و داخلش رو‌ خالی کنید. شمع را چک کنید معمولا نصبت به ساعت کار باید آنرا عوض‌کرد. موتور برق را در حالت خاموش در فضای بسته نگه دارید. موتور برق را در فضای کاملا بسته به هیچ عنوان روشن نکنید.


دیزل ژنراتور چیست؟ - f.soltanpoor - 02-26-2018 10:58 AM

دیزل ژنراتور پکیجی از ۱ژنراتور (برای تولیدانرژی الکتریکی)، ۲موتور احتراق کمپرسور دیزلی (معمولا برای استفاده از سوخت دیزل طراحی شده اند) اما برخی دیگر از سوخت های مایع دیگر و گاز طبیعی طراحی شده اند.
ژنراتور یعنی مولد برق
کار مولد برق تولید برق از طریق القای الکترومغناطیسی انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند، شباهت ژنراتور و الکتروموتور خیلی زیاد است، منبع تأمین کننده نیروی ژنراتور میتواند.توربین بخار،توربین آب،توربین باد و یا موتور احتراقی باشد.
ژنراتور یا دینام اولین مولد الکتریکی بود که این قابلیت را داشت تا برق مورد نیاز صنایع را تأمین کند. دینام از اصول الکترومغناطیس برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و با استفاده از کموتاتور جریان مستقیم را در خروجی خود تولید می‌کند. در طول مجموعه‌ای از اکتشافات تصادفی دینام به یک منبع برای اختراع ماشین‌هایی چون موتور الکتریکی جریان مستقیم، تناوب‌گر AC، موتور سنکرون و مبدل گردان تبدیل شد.
یک دینام از یک قسمت ثابت که میدان مغناطیسی دائمی را تولید می‌کند و مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌های متحرک که در داخل میدان می‌گردند تشکیل شده‌است. در دینام‌های کوچک میدان ثابت ممکن است به وسیله چند آهنربای دائمی فراهم شود. در دینام‌های بزرگ این میدان به وسیله یک یا چند آهنربای الکتریکی ایجاد می‌شود.
ژنراتور ها قادرند برق ۱۲ولت ۲۲۰ ولت و ۳۶۰ ولت از قدرت ۰/۵ کیلوولت تا ۲ تراوات تولید کنند اما در ژنراتورهایی که به وسیله موتور احتراقی کار میکنند این توان به ۲۴۰۰کیلووات میرسد.
اگر منظور شما از ژنراتور ،موتور برق است در اشتباهی باید بگویید ژنراتور بنزینی یا موتور برق بنزینی یا ژنراتور دیزلی یا موتور برق دیزلی.عمدتا ژنراتور ها در دور ۱۴۰۰ دور به برق دهی میرسند اما در نمونه های کوچکتر ۳۰۰۰ دور است.
محاسبه آمپر در ژنراتور تکفاز و سه فاز با هم فرق دارند به این نحو که هر ۱kw تکفاز را ضرب در۳٫۷ و هر ۱kw سه فاز را ضرب در ۱٫۴ کنید آمپر بدست می آید. ژنراتور باید از سیم پیچی ۱۰۰‎٪ مس به دلیل رسانای بالا و‌جریان برق ثابت و خالص استفاده شده باشد.
برق ژنراتور هایی که در ایران مورد استفاده قرار میگیرند ۵Hzاست.هرتز یکای سنجش بسامد در سیستم SI است و برابر است با cycle/s یا s−۱. این واحد هرتز نامیده میشود.
نکات مهم خرید ژنراتور
اگر شما میخواهید برای مثال الکترو‌موتوری را روشن کنید که ۱۰کیلوولت برق میخواهد نباید ژنراتور ۱۰ کیلووات خریداری کنید با دو‌دلیل در هنگام امپر اولیه الکترو موتور ۲۰ کیلووات برق میخواهد( پس از به کار افتادن الکتروموتور شما میتوانید معادل ۴ کیلووات را از ۲۰ کیلووات مجدادا‌‌ به همراه دینام بهره گیری کنید)
پوسته ژنراتور ها از جنس آلومینیوم و‌ چدن میباشد ((( مهم مواظب پایه های ژنراتور باشید تا اسیب نبیند)))
شافت ژنراتور ها کنیک و خاری هستند.همیشه توجه داشته باشید که وقتی میخواهید ژنراتور را زیر بار ببرید ابتدا سوئیچ اصلی را قطع کرده و پس از روشن شدن دستگاه برق را وارد مدار کنید.
موارد کاربرد دیزل ژنراتور
مکان هایی نیاز به دیزل ژنراتور پیدا میکنند که به برق شبکه وصل نیستند یا شبکه برق رسانی توان برقرسانی را به آن مکان ندارد،از روی دیگر بلعکس شبکه برق رسانی در محیطی قرار دارد که نیاز به صادر کردن برق و استفاده از دیزل ژنراتور دارد.
[عکس: 4.jpg]
نکته حائز اهمیت در انتخاب دیزل ژنراتورها اندازه گیری مناسب برای توان دریافتی یا متناسب بودن بار موتور است.اما اندازه گیری توان مورد نیاز در سیستم های الکترونیکی مدرن بسیار سخت است و نیاز به برنامه ریزی مهندسی است.این اندازه گیری برای توان بیش از ۴۰مگا وات خطی نیاز به توربین بادی دارد و دیزل ژنراتور پاسخگوی این توان نیست.
سایر اجزای دیزل ژنراتور مانند شاسی ،کاور،تابلو،سیستم های کنترل ،قطع کننده های مدار، آبگرمکن های حرارتی ،مدارشبکه،و سیستم استارت خلاصه ای از سایر اجزاء دیزل ژنراتورهاست .
توان دیزل ژنراتور از ۸ تا ۳۰ کیلووات تک فاز برای خانه ها،مغازه ها و ادارات کوچک به کار میروند اما از توان ۱۱ الی ۲۵۰۰ کیلو وات ۳ فاز برای مجتمع ها ،کارخانه هاو…. در اندازه ی حدودا ۱۲ متر با احتساب مخزن سوخت سیستم کنترل کننده تجهیزات توزیع برق و سایر اجزاء مورد نیاز است و به عنوان پشتیبان اماده به کار در شبکه قرار میگیرد .
این سیستم به عنوان ماژول های قدرت شناخته میشوند ،که به وزن تقریبی ۳۸۵۰ کیلو گرم در حالت اماده به کار است .تعداد این دیزل ژنراتورها در یک سیستم بزرگ حداکثر به ۲۰ واحد برق رسانی میرسد و شامل صدها ماژول قدرت میباشد و نیاز به سایه بان های آکوستیک برای برنامه های ثابت یا موبایل ،تجهیزات تهویه،سیستم های تامین سوخت،سیستم های مخصوص اگزوز و غیره وجود دارد.
پرمصرف ترین دیزل ژنراتور ها در سرتاسر جهان ۲۵۰ کیلو وات است که این نوع دیزل ژنراتورها حتی در کشتی و لوکوموتیو ها کاربرد دارند.میزان سوخت مصرفی برای هر سیلندر موتور ۱/۲ الی ۲/۴ لیتر میباشد.

موتور برق

موتور برق بنزینی


بهترین موتور برق - f.soltanpoor - 02-27-2018 11:44 AM

موتور برق بنزینی

کشورهای بزرگ در حوزه ی ساخت موتور برق بنزینی آمریکا.ژاپن.انگلیس وچین هستند اما به دلیل اینکه تولید و‌درخواست خیلی کم تری نسبت به موتور برق دیزل دارد این صنعت را به چین واگذار کرده اند و هندا ژاپن و ساوفوجی ژاپن هم شرکت تولیدی خود را در چین به راه انداخته اند. قابل ذکر است که چین امروزه نسبت به همه ی بازار و همه ی نیازها تولید موتور برق بنزینی دارد اما چیزی که موتور برق ها را از هم جدا میکند شهری است که موتور برق ها در آن تولید میشود.بهترین شهری که هیچ محصول کیفیت پایینی در آن تولید نمیشود chongqing است و تقریبا همه محصولات آن با کیفیت و‌گران است.
با افتخار اعلام میکنیم محصولات HADS ساخت این شهر است و با سر بلندی توسط شرکت آریان صنعتوارد بازار ایران شده و‌ عرضه میشود. شهر zhejiang یکی دیگر اط شهرها است که در زمینه ادوات کشاورزی فعالیت دارد و در زمینه تولید موتر برق هم فعالیت می کند اما با کیفیت خیلی پایین و بدون تخصص و‌ علم و‌استاندارد که البته متاسفانه در بازار ما از محصولات این شهر بسیار دیده می شود.

بهترین موتور برق باید چه مزایایی داشته باشد؟

۱-گارانتی معتبر
۲-ژنراتور دارای سیستم AAVR و AU و بدون افت ولتاژ
۳-موتور دارای سیستم Low oil و Easy start وHIBRIDY
۴-طراحی به روز و استاندارد با کیفیت و بدنه مستحکم
۵-صدای کم
۶-صفحه ی دیجیتال
۷-متعلقات کاربردی و ضروری
میتوانید با خرید موتور برق HADS تمام این ویژگی ها را دست داشته باشید.

موتور برق دیزلی

معدود شرکتی در chingqing وجود دارد که موتور برق دیزل تولید کند HADS جزو ‌محدود محصولات این شهر است. اما چین در تولید دیزل ژنراتور های سنگین حرف زیادی برای گفتن ندارد. چون غول های صنعتی مثل کاترپیلار،کامینز،پرکینز،دویتس و… دانش های چندین ساله و سرمایه گذاری های چندین میلیون دلاری در این راه گذاشته اند و سهم زیادی از درخواست جهانی را پوشش می دهند.

چگونه موتور برق دیزلی با کیفیت بخریم؟

دیزل ژنراتور از چند بخش مختلف تشکیل شده است که هر کدام قیمت بسیار بالایی دارند
۱-موتور
۲-ژنراتور
۳-شاسی و شرکت کوپله کاری آن
۴-تابلو
در هنگام خرید حتما تحقیق لازم را به عمل بیاورید تا از پول زیادی پرداخت نکردن اطمینان حاصل کرده باشد.

منبع:آریان صنعت